Recent News
Skandynawski kryminał na święta dla męża

Prezent dla męża na gwiazdkę (wysoka jakość) nie stanowi żadnego problemu w przypadku kobiet, których mężowie najchętniej spędzają wolny czas z nosem w kolejnej książce. Wielbiciele czytania z otwartymi ramionami witają każdy kolejny tom do przeczytania i nigdy nie mają ich dosyć. Jeśli mąż nie czytał jeszcze znakomitej trylogii “Millenium” Stiega Larssona, może mu ona umilić grudniowe i styczniowe wieczory.

Najsłynniejsza trylogia skandynawska

Stieg Larsson był uznanym dziennikarzem ze Sztokholmu, ale światową popularność zapewniła mu dopiero trylogia “Millenium”. W jej skład wchodzą powieści “Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, “Dziewczyna, która igrała z ogniem” oraz “Zamek z piasku, który runął”. W pierwszej z nich poznajemy dziennikarza, Mikaela Blomkvista, który aktualnie znalazł się na marginesie przez niedawną wpadkę dziennikarską. W związku z tym przyjmuje dziwną propozycję milionera, który chce, aby ten napisał biografię jego rodu, a przy okazji zbadał okoliczności śmierci członka rodziny sprzed lat. W śledztwie pomaga mu Lisbeth Salander, czyli genialna hakerka z zespołem Aspergera, a jego rezultaty przechodzą ich najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że w okolicy przez lata funkcjonował seryjny zabójca kobiet, a dziennikarz i Salander znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. 

Nie tylko kryminał

Trylogia Stiega Larssona nie jest zwykłym kryminałem, w którym najważniejszym motywem jest prowadzone śledztwo. Autor co i rusz dzieli się z czytelnikami danymi statystycznymi, ciekawostkami socjologicznymi i psychologicznymi, a także kulisami pracy polityków oraz dziennikarzy. W rezultacie mamy do czynienia z epickim dziełem, w którym motyw kryminalny nie dominuje, chociaż stanowi szkielet całej akcji. Czytelnicy zachwycają się przede wszystkim postacią genialnej hakerki i jej umiejętnościami, które zostały tutaj szczegółowo opisane. Wszystkie trzy części, mimo sporych gabarytów, można przeczytać w ciągu niespełna tygodnia, a po zakończeniu pozostaje niedosyt, że lektura się już skończyła. 

News Reporter